Matura 2019 (nowa podstawa) – analiza i rozwiązanie
Read Time1 Minute, 6 Second
Po zrobieniu i przeanalizowaniu tegorocznej matury dochodzę do następujących wniosków.
- Matura wg mnie była trudniejsza od tej z 2018 roku, ale łatwiejsza od matury 2016. Jednoznacznie będzie to można ocenić po ukazaniu się wyników w lipcu. Najtrudniejszym elementem tego arkusza była na pewno obliczeniówka. Pojawiło się tutaj sporo, bo aż 6 zadań, przy czym poziom trudności zadania 7 i 13 oceniam jako bardzo wysoki. Szczególny problem mogło sprawić zadanie 13, gdzie trzeba było wykazać się sporą matematyczną intuicją do zapisania równania pozwalającego poprawnie je rozwiązać.
- CKE chyba wyrobiło sobie już standard matury polegający na trudnej i nieprzewidywalnej obliczeniówce, łatwej chemii organicznej i średniej chemii nieorganicznej. Ten arkusz wg mnie bardzo przypomina arkusz z poprzedniego roku, jeżeli chodzi o rozłożenie akcentów i poziomu trudności poszczególnych części.
- Co mnie zaskoczyło? Na pewno brak zadania z hydratów, które zwykło się pojawiać regularnie. Sporą niespodzianką było również zadanie z kryształów i ich właściwości. Kompletnie nie spodziewałem się, że CKE może umieścić zadanie takiego pokroju.
- Co mnie nie zaskoczyło? Doskonale wiedziałem o tym, że CKE lubi dawać treści wybiegające ponad poziom maturalny z odpowiednim tekstem wstępnym do interpretacji. Chociażby zadanie z autodysocjacji, z reakcji jonu tlenkowego (O2-) z wodą, albo miareczkowania.
- Poniżej zamieszczam owoc mojej ciężkiej pracy, czyli rozwiązanie tegorocznego arkusza. Pozdrawiam Akademia Chemii